Kilka słów o mnie

Od zawsze wokół mojej rodziny i mego życia przewija się Kotlina Jeleniogórska. Tu po wojnie po wyjeździe z Tarnobrzega zamieszkała moja mama, tu poznała mego tatę (pochodził spod Stanisławowa) który miał za zadanie kontrolować jako biegły księgowy Jej pracę. Wprawdzie stąd wyjechali do Wrocławia aby mnie tam począć... Pierwsze w 1957 roku moje kolonie letnie były w Cieplicach przy ul. Leśnej. Pierwszy obóz sportowy w 1969 roku przed Igrzyskami Szkolnymi w Szczecinie był w SP nr 12 przy ulicy Grunwaldzkiej - był to obóz szermierczy, bo działałem wtedy w sekcji szermierczej AZS Politechnika Wrocław z fechtmistrzem Adamem Medyńskim.

Podziel się z innymi

| |

Programy dla miasta...

2015-12-02 19:26
Aby otrzymać środki unijne, centralne na jakieś działania w gminie, mieście należy mieć opracowany program. Ostatnio dużo emocji wzbudził program opracowany przez jakąś krakowską firmę o ekologii w naszym mieście. Dokładnie nazywa to się "Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Jeleniej Góry". Nie będę się nad nim rozwijał bo to w innych blogach czynią inni, czy obiektywnie, czy mają rację to niech inni oceniają. Ja tam w dyskusjach "pod" poruszyłem problem braku zaufania do swoich. Nie na próżno funkcjonuje powiedzenie "nikt nie jest prorokiem we własnym kraju". Może dlatego zleca się różne opracowania na zewnątrz, aby osoby z nikim w danym mieście nie powiązane, mające przy tym wiele tytułów przed nazwiskiem mogły potem swe przemyślenia radnym rady miejskiej przedstawić. Kiedy zajmowałem stanowisko wiceprezydenta miasta w konkursie - przetargu wyłoniono firmę, też z Krakowa, aby dokonała analizy ile może na terenie miasta Jelenia Góra, bez szkody dla lokalnego handlu, powstać hipermarketów. Po wyłonieniu firmy zwycięskiej ich przedstawiciel zapytał mnie jaki ma być wynik! Odpaliłem mu, że taki jaki rzeczywiście z badań wynika. Potem przestałem być wiceprezydentem i w zakończeniu prac udziału nie brałem. Wcześniej wraz z pracownikami urzędu opracowywaliśmy samodzielnie "Program mieszkaniowy dla miasta". Poświęciliśmy temu wiele pracy. Przeprowadzono wszelkie analizy i zależności jakie występują w zajmowaniu mieszkań komunalnych i socjalnych. Przestudiowałem wtedy wszystkie protokoły komisji sejmowych dotyczących tego problemu, aby znaleźć złoty środek na skuteczne rozwiązywanie problemów mieszkaniowych. O "odkrywczości" niektórych myśli pań i panów posłów nie będę się wypowiadał. Wydawało nam się w końcu, że znaleźliśmy właściwy kierunek działań. Niestety nie zdążyliśmy tego przedstawić na Radzie miejskiej bo wojna z ówczesnym prezydentem miasta rozpętana przez pana Roberta spowodowała, że sprawy mieszkaniowe nie weszły pod obrady. Wątpliwą satysfakcję uzyskaliśmy gdy po latach, kiedy kolejna ekipa wzięła się za "politykę mieszkaniową miasta". Wzięto też pod uwagę to co wcześniej przygotowaliśmy! "To było bardzo dobre" usłyszałem - ale co z tego, jak we właściwym czasie nie zostało wykorzystane.
Przez ostatnie lata zajmowałem się gminną ewidencją zabytków który to zbiór opisanych i udokumentowanych obiektów miał dać podstawę do opracowania "programu ochrony zabytków dla miasta Jeleniej Góry". Bez tego programu miasto nie może w pełni starać się o dotacje. Zabytki Jeleniej Góry są moim oczkiem w głowie od wielu lat i od wielu lat przeze mnie fotograficznie dokumentowane. Nieskromnie powiem, że z racji zgłębiania tego tematu, studiowania wielu opracowań dotyczących tych okresów historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem przemian naszego miasta, stałem się jednym z lepszych znawców tych zagadnień. Obfotografowałem ponad 3000 obiektów w mieśie. Wyszukałem starą ikonografię ich dotyczącą. Przeanalizowałem plany, mapki z różnych okresów historycznych. Nasze miasto ma w rejestrze 215 obiektów i ponad 2500 obiektów mających szczególne znaczenie, ale nie są one wpisane do rejestru zabytków, za to są w Gminnej Ewidencji Zabytków. Na podstawie tych materiałów, oraz swej wiedzy byłem gotowy do opracowania aktualnego Programu Ochrony Zabytków dla naszego miasta. Czytałem wcześniejsze opracowania, oraz inne dotyczące podobnych grodów. Tamte spełniały może formalne wymogi, ale nie wnosiły niczego odkrywczego i inspirującego dla przyszłych działań władz miejskich. Niestety oczekiwania osób decyzyjnych były takie, że muszą to opracować "fachowcy" spoza urzędu. Były prowadzone rozmowy z niektórymi z nich, ale odmawiali bo nie były za to ofiarowane odpowiednie apanaże, a i późniejsze boksowania się z Rada Miejską ich nie pociągały. W międzyczasie osiągnąłem wiek emerytalny i zaprzestałem pracować w urzędzie. Nie zaprzestałem interesować się zabytkami naszego miasta i dokumentowania ich przemian. Tu informacja dla hejterów którzy wyżywali się na mnie przy jakiejś dyskusji na którymś z portali. Kady ma pełne prawo fotografowania przestrzeni publicznej z terenów publicznych. To znaczy domy (nie ludzi) wolno fotografować, ale nie wolno bez zgody właścicieli wchodzić na posesje. Dlatego czy to się komuś podoba, czy nie ja nie zaprzestanę chodzenia po mieście i łapania ujęć ciekawych domów, bo głównie z takich nasz gród się składa. Zachęcam też innych do przyglądania się domom i zauważania piękna ukrytego nawet w najbardziej zniszczonych elewacjach. A jeżeli uda im się to złapać w kadrze, to tym większa radość. Jest już dosyć liczna grupa Jeleniogórzan którzy czynią to i dzielą się swymi spostrzeżeniami na stronach internetowych. Np. na: http://jelenia_gora.fotopolska.eu lub: http://dolny-slask.org.pl/504442,Jelenia_Gora.html

Komentarze

Duch Gór @ 188.29.165.*

wysłany: 2015-12-02 22:11

Przeczytałem, poczàtek teraz Pan mnie zaskoczył , jutro poczytam resztè! Bo porządek musi być .

Duch Gór @ 188.29.165.*

wysłany: 2015-12-03 00:23

Fajny cyrk w tym kraju dziś w sejmie Aparatczycy machali czerwonymi legitymacjami, P Od nazwą Trybunał Konstytucyjny. Ostatni Kwik.
Rzygać się chce na resortowe dzieci.
Wszyscy wiedzą o co chodzi !

Dzidek @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-12-03 07:27

Przedstawia Pan bardzo smutny obraz zarządzania miastem.
Smutniejszy tym bardziej, że wskazuje Pan panującą niemoc, w której także Pan uczestniczył.

Stąd moja nadzieja w zmianie pokoleniowej.
Może dojdzie wreszcie do władzy pokolenie, które zanim się samo zepsuje będzie miało konkretną wizję Miasta i siłę do jej realizacji.

anna @ 159.205.89.*

wysłany: 2015-12-03 23:02

W gminnej ewidencji zabytków znajdują się budynki ponieważ są stare. Sprawdzałam ostatnio swoją ulicę, wpisane wszystkie po kolei "poniemieckie". Ładna, ale typowa dla.tego okresu zabudowa. Mój budynek rozbudowany i przebudowany kilkanaście lat temu, też się w tej ewidencji znajduje. Nie jest zabytkiem i nigdy nim nie był. Pytanie: kto tworzył gminne ewidencje zabytków, za ile i czy przypadkiem nie była to płatność od numeru?

Kaimierzp: "Gminna ewidencja zabytków" powstaje na podstawie ustawy sejmowej która przewidywała, że urzędy konserwatorskie przekażą wykaz obiektów (na podstawie istniejącego do tamtego momentu spisu konserwatorskiego). Wszystkie gminy w Polsce na ich podstawie maja wykonać karty adresowe tych obiektów i zweryfikować w porozumieniu z urzędami konserwatorskimi pozostawienie lub nie obiektu w ewidencji.Zdecydowana większość gmin zleciła to firmom zewnętrznym które za pieniądze takowe karty sporządzały. Ceny wahają się od 10 do 30 zł od karty. W Jeleniej Górze nie było zlecania wykonania kart na zewnątrz ani też żaden z pracowników z tego tytułu nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia. W naszym mieście wykonano karty dla większej ilości obiektów niż było wykazane w ewidencji otrzymanej od konserwatora- w sumie dla ponad 3000. Potem zespół złożony z przedstawiciela Konserwatora Zabytków, architekta, oraz mojej skromnej osoby jako autora tych kart przeanalizował wszystkie obiekty i zaproponował wykreślenie kilkuset z listu, ale równocześnie dopisanie nowych. Teraz w urzędzie prowadzone są prace nad wprowadzeniem tych danych do map geodezyjnych, oraz ustalenia z Wojewódzkim Konserwatorem nowej, aktualnej listy. To co jest umieszczone na stronie internetowej Wojewódzkiego Konserwatora nie ma kształtu ostatecznego.
Zauważyłem, że wśród społeczeństwa jako zabytki uważa się zamki, pałace, kościoły, ale do budynków mieszkalnych już ma się inny stosunek. Choć wiele z nich, świadectwa różnych epok, wymagałyby zachowania i głownie temu ma służyć gminna ewidencja - uczuleniu właścicieli, decydentów na wartości jakie te obiekty niosą.

Duch Gór @ 92.40.249.*

wysłany: 2015-12-03 23:39

Ja swoje zdanie mam, Działanie Sądów znam, i większość instytucji z nim związane , widziałem metody ich oddziaływania na społeczeństwo, latanie po domach straszenie, straszenie w urzędach i odsyłanie do biur PO teraz to pewnie bedą wysyłać do Nowoczesnej. Prawo i Konstytucja były tak napisane , że dawało to gwarancje ciagłości i trwania starych układów , więc tylko rozsądek , mugł doprowadzić do zwycięstwa parti PIS jako alternatywy , do zmian osobiście cieszę się, takich zmian chciał też Kukiz , co widać obecnie w Sejmie . Generalnie to ja się nie znam na polityce ;)

Duch Gór @ 92.40.249.*

wysłany: 2015-12-04 09:32

CI CO TAK GLOSNO KRZYCZĄ Z PO ORAZ NOWOCZESNEJ TO SZKODA IM DOBREGO LUKSUSOWEGO ZYCIA POCZYTAJCIE O ICH MAJATKACH TO ZWYKLEMU CZŁOWIEKOWI NAWED PRZEZ MYSL NIE PRZECHODZI TAKA KASA A PiS POTO BYBRALISMY ZEBY TO ZMIENIŁ DLA NAS LUDZI POSPOLITYCH JAK TO NAZYWA PO LUDZI Z PLEKSU .WIEC NIECH RZĄDZI BO IDZIE W DOBRYM KIERUNKU A REWOLUCJI NAPEWNO NIE ZROBIMY

pisze @ 83.30.139.*

wysłany: 2015-12-04 14:54

pan o zabytkach a psiaczek dziczy mało władzy i dalej drze mordę.

Pisze @ 94.197.121.*

wysłany: 2015-12-06 04:46

~Ezooe : Polską od czasu okrągłego stołu rządzi GTW (Grupa Trzymająca Władzę) oficerów WSI, rezydentów Rosji, prokuratorów i sędziów PRL. Partie polityczne i tajne służby są tylko narzędziem. GTW ma wielką sieć osób którym dano zarobić gruuube pieniądze i każdy ma czego dzisiaj bronić. Dają zarobić grupie tzw. dziennikarzy i szefom gazet oraz portali. Do sieci wciąga się najprostszą metodą - korupcji. Kto raz wziął dużo kasy już się nie wycofa. Sieć jest trzymana za mordę groźbą samobójstwa każdego kto sypnie. Wszyscy w sieci są podsłuchiwani. GTW ma pion operacyjny i propagandowy. Pierwszy tworzy plan działania a drugi steruje opinią publiczną. Pierwszy trzyma za mordę wszystkich. Drugi steruje mediami.
Odstąpiono od TS dla Ziobro i Kaczyńskiego bo była groźba że ujawnią te dane. Był plan wyłączenia Kamińskiego ale ułaskawienie przeszkodziło. Rząd Kopacz miał nakazane wyjazdowe posiedzenia przed wyborami by nie było świadków gdy montowano w te dni podsłuchy. Są w regałach, biurkach i pod tynkiem na sufitach w każdym resorcie (ponad 80). Komórki i poczta email jest na podsłuchu u wszystkich ludzi z PIS i Kukiza. U Dudy wszystkie pomieszczenia mają podsłuch - dlatego było dużo wrzawy jak Duda pojechał w nocy do prezesa bo tam nie mają. Do fermentu że naród jest przeciw rządowi powołano KOD. Akcja dezinformacji ma wywołać w społeczeństwie wrażenie że PIS prowadzi do chaosu i wojny domowej oraz grozi wywołaniem wojny z Rosją, Niemcami i UE. Na forach mają podważać sojusz z USA i Nato i ośmieszać Grupę Wyszehradzką. Ma być akcentowane że PIS to faszyzm, totalitaryzm, zacofany katolicyzm gorszy niż islam i średniowiecze i wstyd na całą Europę. Uczestnicy szkoleń otrzymali zestaw słów kluczowych do używania w postach, audycjach, wywiadach oraz reportażach. Podano zestaw nicków (patriota, Polak, obserwator, uważny, zatroskany i inne). GTW nie dopuszczą by Ziobro przejął też prokuraturę.
Dlatego PIS powinien jak najszybciej wymienić PKW, zrobić nowy program zliczający głosy i powołać nowy tryb wyborów likwidując nieważność głosów oraz wymienić skład TS i TK. Musi pilnie przewietrzyć TVP. GTW nie podda się i nie zatrzyma przed niczym nawet zamachami (podstawionymi pomyleńcami jak w Łodzi) bo ma do stracenia niewyobrażalne bogactwa. Wyprowadzą ludzi na ulice i będą prowokacje z niszczeniem mienia.

Chyba inaczej @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-12-09 15:38

Najpierw trzeba by było udowodnić zakrojoną akcje promocji posłanki Beaty S , kto wysyłał do jej biura petentów , nazwiska i imiona zostały w dokumentach świadków kto ich tam kierował ? Kto dostał awans po przejęciu władzy po 2010 ? W J . G jak działajà ich mechanizmy , potem kto dostał awans za uniewinnienie Posłanki Beaty S?
I teraz pracuje jako sędzia TK.

Pisze się @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-12-10 11:06

Kacyki nie piszą, a mają zawsze takie programy. :)

Aleks @ 83.30.121.*

wysłany: 2015-12-14 19:02

Z początkiem listopada wraz z grupą interesantów odwiedziłem magistrat. Niby nic się nie zmieniło. Jednak nie do końca. Odczułem pozytywne fluidy, płynące z za drzwi każdego z magistrackich wydziałów. Urzędnicy pogodni, optymistyczni, załatwiający pozytywnie sprawy petentów z zachowaniem pełnego profesjonalizmu. Wraz ze znajomymi odnieśliśmy wrażenie, że stosunki między urzędnikami korzystnie się poprawiły. Dało się odczuć wzajemną życzliwość i chęć współpracy. Czyżby spowodowane to zostało Pana odejściem z Urzędu na zasłużoną emeryturę?

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: